Czy SEO i pozycjonowanie to jest to samo ?

SEO – co to w ogóle jest ?

SEO czyli po polsku – optymalizacja strony pod wyszukiwarki internetowe (ang. Search Enginie Optimization).
No tak, ale co to znaczy ? W tym określeniu są zawarte wszystkie działania w obrębie strony internetowej, wpływające na osiągnięcie na konkretne hasła wysokich pozycji w wyszukiwarce internetowej np. Google. Działania optymalizacyjne, można podzielić z „grubsza” na dwa etapy.

I etap

Możemy go nazwać technicznym – czyli poprawa kodu, układu i wyglądu strony, oprawa linkowań wewnętrznych, a także właściwe oznaczenie treści na stronie.
to ostatnie to bardzo ważne ale o tym później.

II etap

” CONTENT is a KING ” – Bill Gates 1996r.

Treść na stronie musi być wartościowa i unikalna. W treści muszą zawierać się słowa kluczowe – te na których nam zależy, aby nasza strona była pokazywana przez wyszukiwarkę. Nie może to być treść skopiowana z innej strony.

Pozycjonowanie strony

Jest to obszar działań dużo szerszy niż samo SEO, są to działania poprawiające pozycję strony w wynikach wyszukiwania ale również, realizowane poza stroną. Jednym z takich działań jest linkbuilding czyli linkowanie strony.  

Czyli SEO jest elementem pozycjonowania ?

Tak. Proces pozycjonowania strony na konkretne hasła kluczowe na wysokie pozycję w wyszukiwarce
np. Google to długa droga, którą trzeba rozłożyć w czasie. Niestety nie ma jednej sprawdzonej ścieżki dla wszystkich aby osiągnąć wysokie pozycje.
Dlaczego ?
Każda strona jest inna, inaczej zrobiona na różnych platformach-CMS i są „zaparkowane” na różnych serwerach. Wszelkie zmiany, które są robione na stronie muszą być zauważone przez roboty wyszukiwarki. Jest ich kilka rodzajów – najpopularniejszy z nich to Googlebot – dla wyszukiwarki google. O robotach Google, można poczytać jak ktoś chce.

Ja wyżej napisałem, wyszukiwarka musi zindeksować zmiany na stronie. Dopiero po tej czynności zauważymy, czy zmiana przyczyniła się do zwiększenia widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Robot musi trafić na naszą stronę. Jak mu powiedzieć gdzie ma iść ? Musimy zgłosić wyszukiwarce naszą stronę, dla Googla jest to narzędzie Google Search Console. Robot również może do nas trafić poprzez link z innej strony.

Dlatego ważną rzeczą jest budowanie sieci linków do naszej strony tzw. linkbuilding z innych wartościowych stron.

Podsumowywując, to tak jak na początku napisałem, patrząc na pozycjonowanie jako szereg działań mających na celu zwiększenie widoczności naszej strony w wynikach wyszukiwarek – to SEO jest elementem pozycjonowania.

 

 

Jak optymalizować stronę – SEO ?

Załóżmy, że chcesz wykonać optymalizację samodzielnie. Aby to wykonać dobrze, trzeba zdać sobie sprawę jak wyszukiwarka widzi naszą stronę – jak ją czyta i rozpoznaje elementy. Nie ważne na razie czy twoja strona jest zrobiona z jakimś CMS typu WordPress, Joomla …, czy też nie.
Na pewno jest zapisana w języku HTML. Aby robot wiedział jakie są elementy i co jest w nich trzeba je zaznaczyć.

 Dobrym sposobem wytłumaczenia jest, mała zabawa w robota. Wyobraź sobie, że jesteś takim robotem, idziesz do galerii sztuki i MASZ ZAWIĄZANE OCZY, powiedz co jest na obrazach. Tak właśnie robot widzi twoją stronę jeżeli nie ma na niej znaczników.

Tak jak pisałem wcześniej mam dwa etapy do wykonania z tym, że teraz robimy od końca. Zakładam, że treść już jest.

Twoja treść na stronie musi zostać oznaczona za pomocą odpowiednich tagów HTML.

1. Tytuł strony musi być unikalny i zawierać <title>, jest to oznaczenie dla wyszukiwarki, wtedy wie, że ten element jest tytułem.
2. Treść strony podzielona nagłówkami za pomocą tagów <H1, H2, H3 …> z tym, że tylko raz powinien wystąpić <h1> na stronie.
3. Do zaznaczenia jakiegoś słowa istotnego w treści używamy <strong>
4. Pliki graficzne powinny zawierać opis alternatywny w tym celu używamy atrybutu alt w poleceniu wstawiania pliku.
5. Strona powinna być responsywna – czyli dostosowywać swój układ do urządzenia na, którym się wyświetla
6. Kompresja kodu strony
7. Przyspieszenie ładowania strony na poszczególnych urządzeniach – Google Page Speed narzędzie do sprawdzenia

Pozycjonowanie i SEO są to najważniejsze rzeczy, które należy od razu brać pod uwagę przy projektowaniu strony internetowej. 
Jak strona jest dobrze skonfigurowana wówczas można ją pozycjonować.

Masz pytania ?

Jestem dostępny. Napisz.
Get In Touch